top of page

Lietuvos Respublikos Seimo frakcijoms

Lietuvos Respublikos Prezidentei J. E. Daliai Grybauskaitei

Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui A. Butkevičiui

Žiniasklaidai

 

DĖL VARDŲ IR PAVARDŽIŲ RAŠYMO
LR ASMENS DOKUMENTUOSE

LIETUVOS INTELEKTUALŲ PAREIŠKIMAS

 

2015 m. birželio 17 d.

Lietuvos Respublikos Seimas, Konstitucijos salė

 

Pareiškimo tekstas čia.

 

 

 

 

LR Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto Pirmininkei p. Audronei Pitrėnienei

LR Teisingumo ministrui p. Juozui Bernatoniui

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos Pirmininkei p. Daivai Vaišnienei                              

 

2014 m. kovo  21 d.

                                              

DĖL SVETIMVARDŽIŲ RAŠYMO DOKUMENTUOSE

 

               Esame nepaprastai sutrikę dėl to apgailėtino neįgalumo, kurį rodo mūsų oficialios institucijos, vėl iš naujo beviltiškai įpainiodamos Lietuvą į tą situaciją, kuri daro ją nesugebančią susidoroti su tokiu be galo paprastu, jau beveik prieš šimtą metų detaliai  išdiskutuotu ir nesunkiai išspręstu uždaviniu, kaip svetimų pavardžių rašymas mokslo veikaluose ir dokumentuose. Ir gėda, ir bėda, ir tarptautiniai konfliktai. Nesuprantama, kam to reikia.

Visas tekstas patalpintas čia.

 
 
Kreipimasis dėl lietuvių kalbos vartojimo
 
 
 
 
KONFERENCIJA: Lietuvių kalba šiandien

LIETUVOS KULTŪROS KONGRESAS ir LIETUVIŲ KALBOS INSTITUTAS

2013 m. rugsėjo 19 d. Lietuvių kalbos instituto salė

 
 
 
Tik meistriškumas suteikia orumo

Marija Liudvika Drazdauskienė, 2012 m. spalio 3 d.

 

    Nors Jūratė Laučiūtė įtikinamai paaiškino skirtumą tarp kumečio ir liokajaus („Kumečiai ar liokajai?“ // LŽ, Nr. 226, 2012.10.03, p.4), su šios autorės bendraisiais argumentais neįmanoma sutikti. Pirmiausia ir tik trumpai, minėtos sąvokos neišsemia nei visuomenės sandaros, nei jos neigiamybių ir socialinės kultūros niekaip nepaaiškina. Gi kultūroje svarbu ne pavadinimai, kurie tikrai gali būti niekinantys, o santykiai tarp žmonių.  Visuomenės spektras neapsiriboja valdininkais/mokslininkais ir kumečiais/liokajais. Visos mums žinomos visuomenės yra hierarchinės struktūros, kurių viršūnėje yra karalius/imperatorius/prezidentas, o apačioje – tarnas/tarnautojas/„paslaugų teikėjas“. Nesileidžiant į sociologiją, galima prisiminti, kokią įtaigą turi tie grožiniai personažai, kurie pasigaili vergo, dosniai atsilygina tarnams ar pakyli nuskriaustą.  Tokie aukšto rango poelgiai – ne paistymai, nes kilnūs ir sąžiningi tarnai būna verti aukščiausio atlygio. Šios sąvokos irgi dar nedaug paaiškina. Prasmė yra santykyje. Sąžiningas tarnas pripažįsta viršenybę, o kilnus būna dėl savo darbo išmanymo. Visumoje tokie santykiai turėtų būti apibendrinti kaip pagarba hierarchijai.

 

Visas straipsnis patalpintas čia.    

 

Kalba – kultūros reiškinys, reikalaujantis savidisciplinos

 

Marija Liudvika Drazdauskienė, Lietuvos Kultūros Kongreso Tarybos sekretorė

 

Žmogaus kalba kaip niekas kitas liudija jo kultūrą ir yra vienas svarbiausių kultūros komponentų ir resursų apskritai. Nesvarbu, ko tikisi grubiai juokaujantys žmonės ir ką mano įvaizdžio kūrėjai, joks žmogus negali paneigti to įspūdžio apie save, kurį suteikia jo kalba. Politikų kalbos frazės rodo, kad jie kalba žemu šnekamuoju stiliumi. Gi kalba auditorijai (pavyzdžiui, Seime ar susitikimuose, per televiziją, radiją ar net telefonu) žmogų įpareigoja kalbėti kuo gražiau arba, pageidautina, kuo neutraliau. Viešuose pasisakymuose ne vieta demonstruoti savo liaudiškumą.

 

Visas straipsnis patalpintas čia.

 

        

 

bottom of page